DiscNW Community Bulletin Boards

You are not logged in.

  • Index
  •  » Youth Ultimate
  •  » Seattle Teams Compete in the Youth Club Championships, August 10-11

#1 2013-08-05 03:12 pm

wynne.scherf
Layout D
From: Olympia
Registered: 2006-07-07
Posts: 1019

Seattle Teams Compete in the Youth Club Championships, August 10-11

DiscNW is sending three U19 club teams to the USA Ultimate Youth Club Championships on August 10-11 in Blaine, MN.  In addition, a parent-organized team from Seattle will be competing in the U16 open division.  Rosters and links to the schedules for each division are listed below.

Good luck to all of the Seattle teams competing!  We know you'll make the DiscNW community proud!

DiscNW U19 Girls (seeded first, click here for schedule/scores)
Coaches: Chris "Fozz" Forsberg, Alyssa Weatherford, and Wes Simons
Mia Bladin
Nikki Bruce
Maddie Gilbert
Ella Hansen
Elena Harriss-Bauer
Margo Heffron
Nina Job
Melanie Jochheim-Atkins
Sophie Johansen
Miyo McGinn
Leah Mulholland
Tiffany Phan
Claire Revere
Alissa Soo
Linnea Soo
Jessie Thoreson
Jaclyn Verzuh
Mariah Webb
Julianna Werffeli
Michaela Yaman
Tian Qing Yen

DiscNW U19 Mixed (seeded second, click here for schedule/scores)
Coaches: Frank Nam and Erin Gallagher
Mike Bartell
Liam Bateman
Lauren Bazley
Yu Wen Chen
Jono Collins
Jayvier Cooley
Xander Cuizon Tice
Vikram Dhawan
Jillian Donahoe
Emma Duchin
Hallie Dunham
Paolo Eleccion
Robyn Gamboa
Frances Gellert
Josie Gillett
Adrian Golay
Eric Huynh
Anna Iglitzin
Samiya Ismail
Maximina Jolly
Claire Rostov
Marco Schugurensky
Tadhg Scully
Max Sheffield
Rose Soiffer-Kosins
Bryce Walsh

DiscNW U19 Open (seeded third, click here for schedule/scores)
Coaches: Alex Wells and Steve Gussin
Homer Aalfs
Jack Baba
Miko Bagaoisan
Steven Benaloh
Jack Buckner
Dennis Casio
Robbie Farwell
Owen Freed
Christian Golden
John Kadavy    
Natan Lee-Engel
Sam Lehman    
Jordon Lim
Grant Mitchell
Tyler Monroe
Alex Olson
Jake Ritmire
Rodel Santos
Eli Savelle
Eric Soria-Patrick
Cameron Stanish
Mikey Sylvester

Seattle U16 Open (seeded first, click here for schedule/scores):
Coach: Reid Koss
Yuval Arian
Max Berner-Hays
Lucas Chen
Eli Conard
Connor Donegan
Manuel Eckert
Nicholas Hirning
Cedric Ith
Vinay Keefe
Jacob Klusmeier
Daniel Mah
Derek Mourad
John Randolph
Aldous Root
Nels Schimek
Morgan Temkin
Justin Ting
Carson Turner
Eli Wilson


Wynne Scherf
DiscNW
Director of Youth Operations

Offline

 

#2 2013-08-08 04:19 pm

wynne.scherf
Layout D
From: Olympia
Registered: 2006-07-07
Posts: 1019

Re: Seattle Teams Compete in the Youth Club Championships, August 10-11

The three DiscNW U19 teams and the parent-organized U16 team also will be tweeting throughout the weekend:

DiscNW YCC Teams' Twitter Account
Seattle U16 Team Twitter Account


Wynne Scherf
DiscNW
Director of Youth Operations

Offline

 

#3 2013-12-04 03:16 pm

wynne.scherf
Layout D
From: Olympia
Registered: 2006-07-07
Posts: 1019

Re: Seattle Teams Compete in the Youth Club Championships, August 10-11

This is old news, but I just noticed that we never posted results here!  Congratulations to the Seattle youth club teams for their performance at the USA Ultimate Youth Club Championships (YCC) on August 10-11 in Blaine, MN!

-The DiscNW U19 girls' team won their 9th consecutive championship as well as the tournament Spirit of the Game award.

-The DiscNW U19 mixed team won the Spirit of the Game award.

-The DiscNW U19 open team brought home the silver medal.

-A parent-organized team from Seattle won the gold in the U16 open division.


Links to the scoreboards for each division:
-U19 Girls' Scoreboard
-U19 Mixed Scoreboard
-U19 Open Scoreboard
-U16 Open Scoreboard

For tourney recaps, photographs, and statistics, click here for USA Ultimate coverage.


Wynne Scherf
DiscNW
Director of Youth Operations

Offline

 
  • Index
  •  » Youth Ultimate
  •  » Seattle Teams Compete in the Youth Club Championships, August 10-11

Board footer

Powered by FluxBB